Η βιβλιοθήκη μας

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας αποφάσισε τη δημιουργία σχολικής δανειστικής βιβλιοθήκης για να έχουν τη δυνατότητα να δανείζονται βιβλία οι μαθητές του σχολείου μας. Είχε προηγηθεί καταγραφή των βιβλίων που υπήρχαν στο σχολείο από τους μαθητές των μεγάλων τάξεων και τώρα πλέον μπορούμε να διαχειριζόμαστε τα βιβλία μας και ηλεκτρονικά (σύστημα βάσης δεδομένων).

Τονίζουμε ότι η προσπάθεια για τη δημιουργία της βιβλιοθήκης γίνεται σε εθελοντική βάση από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του σχολείου, χωρίς επίσημη χρηματοδότηση από κανέναν φορέα. Για το σκοπό αυτό όποιος/α γονέας/κηδεμόνας διαθέτει βιβλία και θέλει να τα δωρίσει στη σχολική βιβλιοθήκη μπορεί να το κάνει οποιαδήποτε στιγμή.

Κατάλογος με τους διαθέσιμους τίτλους βιβλίων προς δανεισμό: Πατήστε εδώ.

Τρόπος λειτουργίας της Βιβλιοθήκης:
– Όλοι οι μαθητές μπορούν να δανείζονται βιβλία και θεωρούνται μέλη της σχολικής βιβλιοθήκης.
– Το κάθε μέλος μπορεί να δανείζεται ένα βιβλίο για 15 ημέρες (αν αυξηθούν τα βιβλία θα μεγαλώσει και ο χρόνος δανεισμού).
– Οι μαθητές παροτρύνονται με την επιστροφή του βιβλίου να παραδίδουν και ένα μικρό κείμενο όπου παρουσιάζουν-αξιολογούν το βιβλίο ή μια ιστορία ή ζωγραφιά εμπνευσμένη από αυτό. Σχετικό έντυπο μοιράζεται με το δανεισμό του κάθε βιβλίου (δείτε το εδώ).
– Θα διοργανωθεί και διαγωνισμός φιλαναγνωσίας, λεπτομέρειες σε λίγες μέρες.

Ωράριο λειτουργίας της Βιβλιοθήκης:
Οι μαθητές μπορούν να δανείζονται και να επιστρέφουν τα βιβλία σε συννενόηση με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.