ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΤΗΓΑΝΕΛΑΙΩΝ

Πριν από δυόμισι περίπου χρόνια το σχολείο μας υπέγραψε σύμβαση με εταιρεία ανακύκλωσης τηγανέλαιων, τα οποία ανακυκλώνονται με σκοπό να χρησιμοποιηθούν ως καύσιμο, σύμφωνα με την οποία για κάθε ένα(1) λίτρο ο Μαθητικός Συνεταιρισμός θα εισέπραττε 0,30€(Βλ. άρθρο μας “ΣΥΛΛΟΓΗ ΤΗΓΑΝΕΛΑΙΩΝ” Φεβρουάριος 2017)

Τότε παραλάβαμε ένα δοχείο χωρητικότητας 200 λίτρων και ξεκινήσαμε τη συλλογή μέσω των παιδιών που φοιτούν στο Σχολείο μας.

Την Παρασκευή 20/9/2019 η εταιρεία παρέλαβε το συγκεντρωμένο τηγανέλαιο και εισπράξαμε 60€ που γράφτηκαν στα έσοδα του Μαθ. Συνεταιρισμού.

Είμαστε περήφανοι για τη δράση μας αυτή που προστατεύει το περιβάλλον και αποφέρει έσοδα στη Σχολική μονάδα!

Νιώθουμε την ανάγκη να σας ευχαριστήσουμε για την πολύτιμη βοήθειά σας και να σας παρακαλέσουμε να συνεχιστεί η προσπάθεια αυτή.

Βάλτε το τηγανέλαιο σ’ ένα πλαστικό μπουκάλι(δε χρειάζεται σούρωμα) και κρεμάστε το σε τσάντα στην σιδερένια αυλόπορτα του Σχολείου.