ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΕΟΛΟΓΟΣ

Την Τετάρτη 8 Μαΐου, το σχολείο μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη με σκοπό τη γνωριμία με τα ξωκλήσια του χωριού και την ιστορία τους.

Ανάμεσα στα ξωκλήσια που επισκεφτήκαμε ήταν και του Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου, το οποίο γιόρταζε. Τα παιδιά έμαθαν για την ιστορία του ναού, απ’ τον οποίο πήρε το όνομά του το χωριό μας και στη συνέχεια παρέμειναν για λίγο στο χώρο της εκκλησίας μαζί με τους/τις πιστούς/ες που είχαν παρακολουθήσει τη Θεία Λειτουργία.

Ο Σύλλογος Γονέων προσέφερε στους/στις μαθητές/τριες γεύμα και αναψυκτικά οι οποίοι/ες το απόλαυσαν πραγματικά!

Συγχαρητήρια στο Σύλλογο Γονέων για αυτήν την πρωτοβουλία!

Ευχαριστούμε θερμά και την κ. Τριτσώνη Πόπη-απόγονος ενός εκ των δωρητών για την ανέγερση του ναού μετά την καταστροφή του απ’ τους Τούρκους- για τους χυμούς και τις γκοφρέτες που μοίρασε στα παιδιά!