ΔΡΑΣΕΙΣ 5ης ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΧ. ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Την Πέμπτη 4 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις αφιερωμένες στην ιδέα και τη διάδοση του αθλητισμού. Το 1ο διδακτικό δίωρο τα παιδιά παρακολούθησαν βίντεο και ομιλία του γυμναστή, κ. Βαλαγιανόπουλου Νικόλαου, σχετικά με τους ολυμπιακούς αγώνες από την αρχαιότητα έως σήμερα και τη συμβολή της Ελλάδας στην καθιέρωσή τους.

Στη συνέχεια μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί μετέβησαν στο γήπεδο του χωριού για αθλητικές δραστηριότητες. Εκεί τους/τις περίμενε μια έκπληξη καθώς μετά από συνεννόηση με τον πρόεδρο του Τ. Σ. και τον πρόεδρο της ομάδας του Ταμυναϊκού, στο γήπεδο βρισκόταν ο ποδοσφαιριστής Καρατζάς Κων/νος, ο οποίος απάντησε σε ερωτήσεις των παιδιών για τον αθλητισμό και τη διατροφή. Κατόπιν έπαιξε μαζί τους!

Πριν την αποχώρησή του μοίρασε στα παιδιά δωρεάν κασκόλ της ομάδας του Ταμυναϊκού και ένιωσαν πολλή χαρά!

Ύστερα έπαιξαν μεταξύ τους και την 5η και 6η διδακτική ώρα έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια στο προαύλιο του σχολείου.

Συγχαίρουμε τον γυμναστή μας για την εποπτεία και τον συντονισμό και ευχαριστούμε πολύ τον κ. Καλκούνη Κων/νο (πρόεδρο Τ. Σ. ), τον κ. Κατσινόπουλο Αναστάσιο (πρόεδρο του Ταμυναϊκού) και τον κ. Καρατζά Κων/νο (ποδοσφαιριστή) για τη συμβολή τους στους στόχους της ημέρας.