ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

Σήμερα Τετάρτη 30 Μαρτίου 2016 την 3η και 4η διδακτική ώρα έγινε προετοιμασία των παιδιών για την αυριανή διδακτική επίσκεψη στην Αθήνα με σκοπό να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο “Ένα παιδί μεγαλώνει στην αρχαία Αθήνα” και ξενάγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την εκπαίδευση των αγοριών στην αρχαία Αθήνα τον 5ο και 4ο αιώνα π.Χ., για τις ασχολίες των κοριτσιών καθώς και για τα παιδικά παιχνίδια της εποχής εκείνης.

Οι μαθητές έγραψαν ένα μικρό κείμενο για όσα γνώριζαν σχετικά με το θέμα πριν την ενημέρωσή τους και στο τέλος της διαδικασίας έγραψαν ένα μικρό κείμενο με όσα έμαθαν και ύστερα σύγκριναν τα δύο αυτά κείμενα. Παρατήρησαν και επεξεργάστηκαν έργα τέχνης σχετικά με το θέμα και παρακολούθησαν τρεις προβολές:

1. Η εκπαίδευση στην αρχαία Αθήνα του Δημ. Σχολείου Φιλωτίου της Νάξου

2. Τρισδιάστατη αναπαράσταση της αρχαίας Αθήνας

3. Περιήγηση στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης, όπου ενημερώθηκαν για τις αίθουσες του μουσείου (αίθουσα των κλιτύων, αίθουσα εκθεμάτων από τα Αρχαϊκά χρόνια έως τη Ρωμαϊκή εποχή και αίθουσα Παρθενώνα)

Μπορείτε να παρακολουθήσετε τις παραπάνω προβολές: