Επαναλειτουργία σχολείου

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Υπουργού Παιδείας, τα σχολεία θα αρχίσουν να επαναλειτουργούν την 1η Ιουνίου.

Τα μαθήματα θα διαρκέσουν μέχρι την 26η Ιουνίου.

Το ολοήμερο τμήμα δεν θα λειτουργήσει προς το παρόν.

Θα παρακαλούσαμε τους γονείς να μας γνωστοποιήσουν μέχρι αύριο βράδυ (Τετάρτη βράδυ), αν σκοπεύουν να κάνουν χρήση του δικαιώματός τους να μην στείλουν τα παιδιά στο σχολείο, υπογράφοντας υπεύθυνη δήλωση στην οποία θα δηλώνουν ότι υπάρχει  άτομο στο οικογενειακό περιβάλλον που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19. Με τον τρόπο αυτό δεν θα παίρνουν απουσίες.
Την υπεύθυνη δήλωση να μας την καταθέσουν μέχρι την Παρασκευή το μεσημέρι είτε στο σχολείο είτε με μέιλ είτε με φαξ.
Τονίζουμε ότι είναι απαραίτητο να μας ειδοποιήσουν όσοι δεν θα στείλουν τα παιδιά για να μπορέσουμε να προγραμματίσουμε τον τρόπο που θα λειτουργήσει το σχολείο και αν ο αριθμός των παιδιών που θα έρχονται επιτρέπει την καθημερινή ή την εναλλάξ προσέλευσή τους στο σχολείο, σε συνδυασμό με την χωρητικότητα των αιθουσών.
Σε περίπτωση που προκριθεί η εναλλάξ προσέλευση και αν δεν έχουμε κάποια άλλη ενημέρωση στο μεταξύ από το Υπουργείο Παιδείας, θα ειδοποιηθείτε από πριν ποιοι μαθητές θα προσέλθουν την Δευτέρα και ποιοι την Τρίτη.