Με αφορμή τις μέρες της Μεγάλης Εβδομάδας που ακολουθούν, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Μιχαλοπούλου Αντωνία και Ρέμπελου Ελένη οργάνωσαν ένα μάθημα τηλεκπαίδευσης με όλους τους μαθητές του Σχολείου, προκειμένου να συζητηθούν τα γεγονότα της Μεγάλης Εβδομάδας και να δημιουργηθεί ένα ψηφιακό μουσείο από τους ίδιους τους μαθητές, λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιαίτερες συνθήκες περιορισμού της κοινωνικής ζωής, που επικρατούν το τελευταίο διάστημα, και μέσα σ΄ αυτές την έκδηλη ανάγκη των μαθητών για συμμετοχή σε πολιτιστικές, κοινωνικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες.

Η συνάντηση υλοποιήθηκε στο περιβάλλον της ψηφιακής τάξης, όπου οι μαθητές με ιδιαίτερο ενθουσιασμό ανέλαβαν να δημιουργήσουν τα εκθέματά τους για το μουσείο, με διαφορετική θεματολογία, πάνω στα γεγονότα της Μεγάλης Εβδομάδας, τονώνοντας το κίνητρό τους για δημιουργικότητα, την οποία, αυτές τις μέρες, έχουν μεγάλη ανάγκη.

Στην παρακάτω διεύθυνση μπορείτε να επισκεφτείτε το Μουσείο.

Καλή περιήγηση!

artsteps | Μουσείο Τέχνης