Περί μουσικής…. με άρωμα πασχαλινό

Ξεκινάμε με μία ιστορία:
Κάποτε σε ένα σχολείο, ζήτησαν από κάποιους μαθητές να κάνουν μία λίστα από αυτά που θεωρούσαν τα Επτά θαύματα του κόσμου μέχρι σήμερα. Οι περισσότεροι κατέγραψαν ως σημαντικότερα τις Πυραμίδες της Αιγύπτου, το Ταζ Μαχάλ στην Ινδία. Μία μαθήτρια όμως δεν είχε ακόμα εκφράσει την άποψη της. Τότε η δασκάλα της έδωσε το λόγο. “Πιστεύω ότι τα Επτά Θαύματα του κόσμου είναι: Βλέπω, Ακούω, Γεύομαι, Αγγίζω, Αισθάνομαι, Γελάω και Αγαπώ”, απάντησε η μαθήτρια.
Μερικές φορές τα απλά και τα καθημερινά δεν  αντιλαμβανόμαστε πόσο πολύτιμα είναι.
Νίτσε – 99 Μαθήματα καθημερινής Φιλοσοφίας
Εσείς ποια θεωρείτε ως τη μεγαλύτερη αξία της ζωής;  Είναι η ερώτηση αυτής της εβδομάδας.
Μετά τη μικρή μας ιστορία και μιας και το Πάσχα είναι κοντά θα μιλήσουμε για τα κάλαντα του Λαζάρου που ψάλλονται από παιδιά το Σάββατο του Λαζάρου.
Μία ημέρα πριν, οι νοικοκυρές ψήνουν τα λεγόμενα Λαζαροκούλουρα και τα παιδιά κουβαλώντας καλάθια, την επόμενη μέρα τα μοιράζουν στα σπίτια που πηγαίνουν για τα κάλαντα, και ως αντάλλαγμα δέχονται χρήματα, γλυκίσματα, αυγά, μέλι , καρύδια, ή ότι άλλο διαθέτει το σπίτι που επισκέπτονται.
Ακολουθούν τα κάλαντα του Λαζάρου και στίχοι
 – Πού ’σαι Λάζαρε, πού είναι η φωνή σου

που σε γύρευε η μάνα κι η αδερφή σου.
– Ήμουνα στη γη, στη γη βαθιά χωμένος
κι από τους εχθρούς, εχθρούς βαλαντωμένος.

Βάγια, βάγια των βαγιών,
τρώνε ψάρια, τον κολιόν
και την άλλη Κυριακή,
ψήνουν το παχύ αρνί.

Σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας διεξάγεται και διαγωνισμός για το καλύτερα διακοσμημένο και πιο ευφάνταστο καλάθι.

Με αυτή την αφορμή, σήμερα και για τις επόμενες εβδομάδες θα ασχοληθούμε με κάποια έθιμα του Πάσχα

Μπότηδες, Κέρκυρα

Πρόκειται για τα πήλινα κανάτια που σκάνε στα πόδια όσων περπατούν στα καντούνια της Παλιάς Πόλης της Κέρκυρας το πρωί του Μεγάλου Σαββάτου. Το έθιμο αυτό σηματοδοτεί την Πρώτη Ανάσταση, στην εκκλησία της Παναγιάς των Ξένων, όπου αναπαριστώντας τον σεισμό που έγινε σύμφωνα με την Βίβλο στον τάφο του Ιησού γίνεται τεχνητός σεισμός. Έπειτα οι Κερκυραίοι γεμίζουν τους μπότηδες με νερό και τους πετούν από τα μπαλκόνια των καντουνιών. Στη συνέχεια οι κερκυραϊκές φιλαρμονικές κυκλοφορούν στην πόλη παίζοντας εύθυμα εμβατήρια.

Αυτά από εμένα γι αυτήν την εβδομάδα, και να θυμάστε ότι ακόμα και το πιο βαθύ σκοτάδι , το διαδέχεται η χαραυγή.

Σας παραθέτω ένα απόσπασμα από την Παιδική παράσταση “Το κορίτσι που επιμένει” του Τηλέμαχου Τσαρδάκα

Η ζωή είναι ωραία, μόνο αν την πιστεύεις, κι αν για ότι αγαπάς, τολμάς να παλεύεις.

Στη δική σου ιστορία, μην τα παρατάς, εσύ είσαι ο ήρωας, αυτό μην το ξεχνάς.

Μένουμε σπίτι για να κερδίσουμε ένα ανέμελο καλοκαίρι. Υπομονή και αυτό θα περάσει.

Με πολύ Αγάπη

Σωτηροπούλου Λυδία