Επίσκεψη στο μυκηναϊκό νεκροταφείο των Δενδρών

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης του σχολείου μας και η εκπαιδευτικός της τάξης κ. Βασιλική Ρέππα επισκέφθηκαν στις 17 Απριλίου το μυκηναϊκό νεκροταφείο των Δενδρών .

To μυκηναϊκό νεκροταφείο των Δενδρών εκτείνεται στη νοτιοδυτική πλαγιά ενός χαμηλού λόφου, δυτικά της μυκηναϊκής Ακρόπολης της Μιδέας. Το ανασκαμμένο τμήμα του περιλαμβάνει ένα θολωτό και δεκαέξι θαλαμωτούς τάφους.

Οι ανασκαφές στο χώρο άρχισαν την άνοιξη του 1926 από τον Σουηδό αρχαιολόγο Axel W. Persson. Εκείνο το καλοκαίρι ερευνήθηκε ο θολωτός τάφος και την επόμενη χρονιά τρεις θαλαμωτοί. Δύο ακόμη τάφοι που εκτείνονται βορειοανατολικά και έξω από τα όρια του οργανωμένου σήμερα αρχαιολογικού χώρου, ερευνήθηκαν από τον Ν. Μπέρτο, το φθινόπωρο του 1927. Το 1937 ο Persson ανέσκαψε έναν ακόμη θαλαμωτό τάφο και το 1939 άλλους πέντε.

Στο χώρο αυτό τα παιδιά ξεναγήθηκαν και επανατοποθέτησαν τα ευρήματα  στους τάφους που βρέθηκαν.

Κατηγορίες: Προσωπικό. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.