Ανακαλύπτω τον κόσμο του Βυζαντίου

Οι μαθητές -τριες της Β’ και Γ’ τάξης επισκέφτηκαν το Βυζαντινό Μουσείο Άργους για να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα » Ανακαλύπτω τον κόσμο του Βυζαντίου». Το πρόγραμμα στοχεύει στην εξοικείωση των παιδιών με την αισθητική της βυζαντινής εποχής μέσα από αυθεντικά έργα της βυζαντινής Αργολίδας, όπως ψηφιδωτά, γλυπτά, κεραμικά κ.ά. Η καταπληκτική αφήγηση του κ. Αντωνιάδη Χαράλαμπου και το πλήθος των πληροφοριών του για τη ζωή και τις συνήθειες των Βυζαντινών κατάφεραν να ζωντανέψουν με τρόπο εύληπτο την ιστορία μιας περασμένης εποχής.
Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφτηκαν το αρχαιολογικό μουσείο Άργους . Η ξενάγηση έγινε στον αύλειο χώρο του μουσείου όπου εκτίθενται ψηφιδωτά δάπεδα ρωμαϊκής έπαυλης με προσωποποιημένες τις εποχές και τους μήνες του έτους και σκηνές από την καθημερινή ζωή.