Λειτουργία εκπαιδευτικών μονάδων ΦΕΚ τ.β΄ 3780/8-9-2020

Δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα της Κυβέρνησης η Απόφαση για τη λειτουργία των εκπαιδευτικών μονάδων κατά την έναρξη του σχολικού έτους 2020-21 για την αποφυγή της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 και τον τρόπο λειτουργίας τους.

Μεταξύ άλλων προβλέπεται η υποχρεωτική χρήση μη ιατρικής μάσκας σε όλες τις τάξεις, για όλους τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων.

Η χρήση της ιατρικής μάσκας (αντί της απλής υφασμάτινης) προβλέπεται για:

• Μαθητές με ιστορικό ανοσοκαταστολής (χημειοθεραπεία, μεταμόσχευση)
  • Μαθητές με ινοκυστική νόσο
  • Μαθητές με ρευματολογικά νοσήματα ή φλεγμονώδη νόσο του εντέρου
  • Μαθητές με μεσογειακή αναιμία
  • Μαθητές με σακχαρώδη διαβήτη

Από την υποχρεωτική χρήση ιατρικής μάσκας εξαιρούνται οι ακόλουθες κατηγορίες:

• Μαθητές με γνωσιακή, αναπτυξιακή, ψυχική διαταραχή ή διαταραχές συμπεριφοράς  και
  • Μαθητές με σοβαρό νευρολογικό ή μυϊκό ή άλλο νόσημα που τους εμποδίζει να χειριστούν τις μάσκες τους

Σε περίπτωση που ο μαθητής δεν φορά τη μάσκα του, δεν του επιτρέπεται η είσοδος στην σχολική τάξη και λαμβάνει απουσία, ενώ εφόσον είναι ανήλικος παραμένει σε ειδικό χώρο μέχρι την παραλαβή από τους γονείς του.

Δείτε όλο το ΦΕΚ εδώ