Ξεκινήσαμε το φύτεμα του λαχανόκηπου μας

Άρχισαν οι γεωργικές εργασίες σήμερα στο Δημοτικό Σχολείο Άφρας στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «καλλιέργεια εποχικών και αρωματικών φυτών»…!!

Με σπόρους σέσκλου βιολογικής καλλιέργειας και κρεμμύδι που φυτέψαμε έξω, αλλά και μαρούλι, παντζάρι, κρεμμύδι, σέσκλο, αντίδι, κοκκινογούλι μέσα στο θερμοκήπιο που κατασκευάσαμε και χρησιμοποιώντας χώμα από τον κομποστοποιητή μας που όλο αυτόν τον καιρό τροφοδοτούσαν με οργανικά απορρίμματα, οι μικροί μας γεωργοί με κέφι ζωντάνια και όρεξη για δουλειά ρίχτηκαν στη σπορά του λαχανόκηπου και το παιχνίδι με το χώμα, το νερό, τη φύση υπό την καθοδήγηση των δασκάλων κ. Παπαδημητρίου Θανάση και κ. Γιώργου Μιχαλά… !!

Οργώσαμε, σκάψαμε, φυτέψαμε, ποτίσαμε, λερωθήκαμε, βραχήκαμε, ιδρώσαμε αλλά το ευχαριστηθήκαμε…!! Έτοιμοι…!! Καλή σοδειά…!!

Θα συνεχίσουμε το φύτεμα με αρωματικά φυτά (ρίγανη, λεβάντα, φασκόμηλο, δεντρολίβανο, δυόσμο) σε άλλο χώρο του Σχολείου μας.

Ευχαριστούμε τον κ. Κάντα για την προσφορά του σε αρωματικά φυτά.