1η Άσκηση ετοιμότητας για τους σεισμούς

13η Οκτωβρίου 2014: Διεθνής Ημέρα για τη Μείωση των Επιπτώσεων των Φυσικών Καταστροφών

Την 13η Οκτωβρίου, ημέρα Δευτέρα, έλαβε χώρα στο σχολείο μας μια από τις τουλάχιστον τρεις προβλεπόμενες ασκήσεις ετοιμότητας του σχολικού έτους με βάση την σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων (πατήστε εδώ). Στόχος της άσκησης ήταν η ανάπτυξη αντισεισμικής συνείδησης και συμπεριφοράς στους εκπαιδευτικούς και στους μαθητές μας μέσω της διαρκούς ευαισθητοποίησης, ενημέρωσης και εκπαίδευσης.

askiseisgiasismosimerastasxolia

Στην ιστοσελίδα του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας μπορείτε να αντλήσετε πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Ιδιαίτερα χρήσιμο για τους μικρούς μας φίλους είναι και το διαδραστικό παιχνίδι “Για μικρούς & μεγάλους”.