Από τις απλές μηχανές στους πρώτους αυτοματισμούς

Την Τρίτη 9 Νοεμβρίου 2021 τα παιδιά της Α’ και Δ’ τάξης έλαβαν μέρος σε μια μοναδική βιωματική εμπειρία βασισμένη στη φιλοσοφία της εκπαίδευσης STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics).

Οι μαθητές της Α’ τάξης, σε ρόλο μικρών μηχανικών, αξιοποίησαν τις δεξιότητές τους, κατασκευάζοντας απλά μοντέλα και μαθαίνοντας πειραματικά τη χρησιμότητα των μηχανισμών (γρανάζια, τροχαλίες, μοχλοί) που συναντούν στο περιβάλλον τους.

Οι μαθητές της Δ’ τάξης  γνώρισαν αρχικά το λογισμικό πρόγραμμα Scratch και εμπέδωσαν διασκεδάζοντας έννοιες της Μηχανικής, της Φυσικής και των Μαθηματικών. Στο τέλος του εργαστηρίου κάθε ομάδα κατόρθωσε να θέσει σε (προγραμματισμένη) κίνηση το δικό της όχημα.

Ευχαριστούμε θερμά το «STEM education», τον Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, Επιστήμης, Τεχνολογίας & Μαθηματικών για τη συνεργασία.

STEM3 STEM4 STEM5 STEM6 STEM7 STEM8 STEM9 STEM10 STEM STEM2