ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Ενημερωτικό σημείωμα για τον προγραμματισμό λειτουργίας του Ολοήμερου προγράμματος

Αγαπητοί γονείς, παρακαλούμε να διαβάσετε τις παρακάτω προϋποθέσεις για τη λειτουργία του Ολοήμερου προγράμματος κατά το σχολικό έτος 2019-20,   και να συμπληρώσετε την παρούσα αίτηση-δήλωση γονέα, την οποία πρέπει να καταθέσετε στο σχολείο μέχρι 11-06-2019 μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά.  Για κάθε εκπρόθεσμη αίτηση θα απαιτείται γραπτή έγκριση της Δ/ντριας Π.Ε. Αν. Αττικής μόνο για  σοβαρούς λόγους.

(Θα μας διευκολύνετε αρκετά, αν καταθέσετε την αίτηση μέχρι τις 31-5-2019)

1. Στο Ολοήμερο εγγράφονται: α) Οι μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δυο γονείς προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους (για τους ελεύθερους επαγγελματίες απαιτείται βεβαίωση από τον ασφαλιστικό τους φορέα) ή κάρτα ανεργίας και  β) Οι μαθητές των οποίων οι γονείς ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (μονογονεϊκές /πολύτεκνοι/ χρόνιες παθήσεις/ πρόγραμμα απεξάρτησης/ φυλακισμένοι) προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Οι δηλώσεις για το ολοήμερο που δε θα συνοδεύονται από τα παραπάνω δικαιολογητικά δε θα γίνονται δεκτές.
  2. Η φοίτηση στο Ολοήμερο είναι υποχρεωτική. Δεν επιτρέπεται η επιλεκτική φοίτηση ή η πρόωρη αποχώρηση. Αν ο μαθητής συμπληρώσει 15 συνεχόμενες απουσίες, διαγράφεται από το ολοήμερο.
  3. Η αποχώρηση των μαθητών μπορεί να γίνεται στις 00(ενδιάμεση αποχώρηση) ή στις 16.00.
  4. Η δηλωθείσα ώρα αποχώρησης κάθε μαθητή παραμένει η ίδια μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους.
  5. Όσοι μαθητές εγγραφούν στο Ολοήμερο και των οποίων εργάζονται και οι δυο γονείς μπορούν να συμμετέχουν στο τμήμα πρόωρης υποδοχής (07.00 – 08.00). Ο ελάχιστος αριθμός για την συγκρότησή του είναι 10 μαθητές.
  6. Ολοήμερο πρόγραμμα

13.20 – 14.00 διατροφική αγωγή (σίτιση)

14.00 – 14.15 διάλειμμα

14.15 – 15.00 μελέτη – προετοιμασία (1η αποχώρηση)