ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ “ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ”

Τη Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2019 οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν με τη συνοδεία των δασκάλων τους κ. Κων/νας Κόκκαλη και κ. Νικόλα Βουρδουμπά το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για το εκπ/κό πρόγραμμα “Εργαστήρι Δημοκρατίας”.

Το “Εργαστήρι Δημοκρατία” είναι ειδικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα για μαθητές της ΣΤ΄ Δημοτικού, το οποίο παρουσιάζεται στον εκθεσιακό χώρο του Ιδρύματος.
Το πρόγραμμα έχει ως στόχο τη γνωριμία και την εξοικείωση των μαθητών με τις αρχές και τις αξίες της Δημοκρατίας και τη λειτουργία του Κοινοβουλίου, καθώς και την ανάδειξη της σημασίας του ρόλου του πολίτη στο πλαίσιο του δημοκρατικού πολιτεύματος.
Ο στόχος αυτός εξυπηρετήθηκε άριστα με την  ενεργητική συμμετοχή των μαθητών μας στις βιωματικές εκπαιδευτικές δραστηριότητες, που τους βοήθησαν να κατανοήσουν τι σημαίνει να ζουν σε δημοκρατικό πολίτευμα και να έχουν ελευθερία σκέψης και έκφρασης κ.ά
Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε  με σύντομη επίσκεψη των μαθητών στην αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής.