Ομαλή μετάβαση μαθητών του Δημοτικού στο Γυμνάσιο

Το σχολείο θέλοντας να συμβάλλει στην ομαλή μετάβαση των παιδιών από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, στη σημαντική αυτή αλλαγή στην μαθητική πορεία των μαθητών/τριών, στο πλαίσιο της οποίας έχουν να διαχειριστούν όχι μόνο το νέο σχολικό περιβάλλον αλλά και μια σειρά από συναισθηματικά, κοινωνικά και εκπαιδευτικά ζητήματα που ανακύπτουν,  όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη για τους μαθητές/τριες των Ε ΄ (Τρίτη 13 Ιουνίου στις 10:45 π.μ.) και ΣΤ΄τάξεων (Τρίτη 13 Ιουνίου στις 12:00 π.μ.) στο Γυμνάσιο Νικηφόρου. Εκεί είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους του σχολείου, να ενημερωθούν και να συζητήσουν με τη Διευθύντρια κ. Πατσιάβρα αλλά και με εκπαιδευτικούς του σχολείου για όλα όσα θα συναντήσουν (προγράμματα, κανόνες λειτουργίας κτλ). Επίσης ο εκπαιδευτικός κ. Δογραμματζίδης τους παρουσίασε  πειράματα φυσικής στο εργαστήριο του σχολείου και στη συνέχεια τους ξενάγησε στο πάρκο ηλιακών ρολογιών στην αυλή του σχολείου.  Οι μαθητές/τριες ενθουσιάστηκαν και ελπίζουμε να τους βοηθήσαμε σε αυτή την μεγάλη αλλαγή με την οποία θα έρθουν αντιμέτωπα σε λίγους μήνες.