Σύνδεση με ηλεκτρονικές τάξεις

Παιδιά και γονείς  καλωσορίσατε στις ψηφιακές μας τάξεις του Δημοτικού Σχολείου Αδριανής.

• Οι ψηφιακές τάξεις βρίσκονται πλέον στο https://e-me.edu.gr/  (πατήστε εδώ για να μεταφερθείτε).  Οπωσδήποτε πρέπει να κάνετε είσοδο με το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης του ΠΣΔ που έχετε πλέον όλοι μέχρι σήμερα το βράδυ Δευτέρα 23/3/2020 ώστε να σας αναγνωρίσει η πλατφόρμα και να μπορούν οι εκπαιδευτικοί να σας στείλουν πρόσκληση την οποία  στη συνέχεια θα αποδεχτείτε για να συμμετέχετε στο μάθημα.
  • Για θέματα σύνδεσης και χρήσης των βασικών ενεργειών σας αποστέλλουμε επισυναπτόμενο ένα αρχείο με τις οδηγίες για τους μαθητές. Είναι καλό μαζί με κάποιον από τους γονείς ή κηδεμόνες σας να το διαβάσετε και να μπείτε στην εφαρμογή και στην τάξη  (Κυψέλη από εδώ και πέρα) που ενδιαφέρεστε ακολουθώντας τις οδηγίες.
  • Στην αρχή μπορεί να δυσκολευτείτε αν και όμως  επειδή είστε πολύ καλοί νομίζω ότι θα σας αρέσει.
  • Κάθε Κυψέλη (τάξη) έχει τον χώρο της και μπορούμε να κάνουμε διάφορα πράγματα.
  • Αρχικά μας ενδιαφέρουν τα ακόλουθα δύο:. ο Τοίχος και τα Αρχεία της κυψέλης
  • Μπορεί να υπάρχουν πολλές κυψέλες για κάθε σχολείο.
  • Ο “Τοίχος” λοιπόν είναι ο “ψηφιακός μας πίνακας”, όπου ο κάθε εκπαιδευτικός θα αναρτά οδηγίες για την κάθε άσκηση που θέλει να κάνετε ή για οτιδήποτε άλλο σχετικό.
  • Αν κάποιος θέλει να ρωτήσει ή να πει κάτι μπορεί να το γράψει (Ανάρτηση) σε αυτόν τον τοίχο.
  • Τα Αρχεία της κυψέλης τα χρησιμοποιείτε για να ανεβάσετε τις απαντήσεις των ασκήσεων σας (όταν έχετε)
  • συνδέεστε στο https://e-me.edu.gr/
  • επιλέγετε την κυψέλη του μαθήματος
  • επιλέγετε Αρχεία κυψέλης και
  • Μεταφόρτωση Αρχείου
  • Επιλογή από τον Η/Υ σας και ΟΚ.
  • Αναρτήσεις που δεν έχουν σχέση με το μάθημα δεν επιτρέπονται και θα διαγράφονται.

Καλή αρχή και καλή συνέχεια 🙂