Εορτασμός 9η Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού

Την Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε η διασχολική  δράση για τον εορτασμό της 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού του σχολείου μας σε συνεργασία με το 1ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμπακίου με  κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» με στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής.  Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας, σε όλους τους εκπαιδευτικούς αλλά κυρίως στους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής  στον κ. Τριανταφυλλίδη, στην κ. Βασιλειάδου και στον κ. Μολιστάνο. Την δράση μας τίμησαν με την παρουσία τους ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Διαλεκτόπουλος, ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου της Περιφέρειάς μας κ. Βλαστάρης και ο Πρόεδρος της Σχολικής μας Επιτροπής κ. Δημητριάδης.

Οι μαθητές και των δύο σχολείων σε ένα ζεστό και φιλικό κλίμα συνεργάστηκαν, έπαιξαν με τους συμμαθητές τους δίκαιο παιχνίδι τηρώντας όλους τους κανόνες που είχαν τεθεί, έκαναν νέους φίλους  και πέρασαν όμορφα. Η βάση για μια ουσιαστική διασχολική συνεργασία ανάμεσα στα δύο σχολεία είχε ξεκινήσει από την προηγούμενη σχολική χρονιά και θα συνεχιστεί και την φετινή.

Οι μαθητές  θα αποτιμήσουν τη δράση συμπληρώνοντας το παρακάτω  ερωτηματολόγιο που θα τους δοθεί.

Σχετικά με ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΔΡΙΑΝΗΣ

Δημοτικό σχολείο Αδριανής- Νικηφόρου

Περισσότερες πληροφορίες
Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Φυσική Αγωγή. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.