Ενημέρωση γονέων για τη λειτουργία του διευρυμένου ολοήμερου προγράμματος του σχολείου μας

Αγαπητοί γονείς,

Σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά!

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την με αριθ. πρωτ. Φ.7/ΦΜ/98404/Δ1/04-08-2022 (ΦΕΚ 4215Β) Υπουργική Απόφαση με θέμα: «Ορισμός σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης με νέο, αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου για το σχολικό έτος 2022-23» το σχολείο μας εντάχθηκε στο αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου που εκτείνει τη λειτουργία του έως τις 17:30’ . Στο τελευταίο δίωρο του προγράμματος (από τις 15.55 έως τις 17.30)  προβλέπεται η λειτουργία των σχολικών μαθητικών ομίλων, με περιεχόμενο που καθορίζεται κατά περίπτωση ανάλογα με τις ειδικότητες των εκπαιδευτικών που θα διατεθούν από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας.

Στην εγκύκλιο που έχει αναρτηθεί παρακάτω μπορείτε να δείτε αναλυτικά τις οδηγίες εφαρμογής του προγράμματος.

Οι μαθητές του ολοήμερου έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν  να συμμετάσχουν σε έναν ή περισσότερους ομίλους, δηλαδή να παρακολουθήσουν το διευρυμένο πρόγραμμα έως τις 17.30΄ όποιες ημέρες επιθυμούν.

Το καθημερινό πρόγραμμα του ολοήμερου έχει την ακόλουθη δομή.

13.15-13.20 Μετάβαση μαθητών στην αίθουσα Ολοήμερου Προγράμματος
13.20-14.00 1η ώρα Ολοήμερου Προγράμματος – Σίτιση μαθητών
14.00-14.10 Διάλειμμα
14.10-14.55 2η ώρα – Μελέτη, Προετοιμασία (Αποχώρηση)
14.55- 15.05 Διάλειμμα
15.05-15.50 3η ώρα – Μελέτη, Προετοιμασία (Αποχώρηση)
15.50-15.55 Διάλειμμα
15.55-16.40 4η ώρα – Σχολικοί Μαθητικοί Όμιλοι
16.40-16.45 Διάλειμμα
16.45-17.30 5η ώρα – Σχολικοί Μαθητικοί Όμιλοι (Αποχώρηση)

Για να λειτουργήσει το διευρυμένο ολοήμερο πρόγραμμα απαιτείται η εγγραφή τουλάχιστον 10 μαθητών/τριών. Το πρόγραμμα του διευρυμένου ολοήμερου μπορούν να το παρακολουθήσουν, χωρίς καμία προϋπόθεση, όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου.

Όσοι γονείς επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους στο διευρυμένο πρόγραμμα του Ολοήμερου μέχρι τις 17:30  παρακαλούνται να ενημερώσουν το σχολείο είτε στέλνοντας μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (mail@dim-adrian.dra.sch.gr) στο οποίο θα δηλώνονται τα στοιχεία του παιδιού ( ονοματεπώνυμο, τάξη/τμήμα φοίτησης) είτε επικοινωνώντας τηλεφωνικά με το σχολείο (2521082340).

• Οι μαθητές που έχουν ήδη εγγραφεί στο ολοήμερο πρόγραμμα του σχολείου από τον Ιούνιο, εάν δεν επιθυμούν να εγγραφούν στο διευρυμένο πρόγραμμα, δεν χρειάζεται να κάνουν καμία ενέργεια.
  • Αντίθετα, όσοι μαθητές και μαθήτριες έχουν ήδη εγγραφεί στο Ολοήμερο πρόγραμμα και επιθυμούν να παραμείνουν και στο διευρυμένο ωράριο, θα πρέπει να ενημερώσουν το σχολείο.
  • Οι μαθητές που δεν είναι εγγεγραμμένοι στο ολοήμερο και επιθυμούν να εγγραφούν τώρα:

είτε στο κανονικό (έως τις 15:50)

είτε στο διευρυμένο ωράριο (από 13:15 έως 17:30), απαιτείται να ενημερώσουν το σχολείο.

• Οι μαθητές και οι μαθήτριες που δεν επιθυμούν να παρακολουθήσουν το ολοήμερο (κανονικό ή διευρυμένο) δεν απαιτείται καμία ενέργεια.