Δράσεις στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΔΡΙΑΝΗΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 09-06-2021

Τη Δευτέρα 7 Ιουνίου 2021 οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας συμμετείχαν στην εξ’ αποστάσεως εκπαιδευτική  περιβαλλοντική δράση του ΚΠΕ Παρανεστίου  για την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος με θέμα: «Προστατεύουμε  το οικοσύστημά μας, προστατεύουμε  το μέλλον μας». Στη συνέχεια ασχολήθηκαν με εικαστικές παρεμβάσεις σχετικές με το θέμα.

Οι μαθητές της Α΄τάξης αφού παρακολούθησαν την παραπάνω ενημέρωση συμμετείχαν στη δραματοποίηση μίας ηχοϊστορίας.

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι από τη δράση της Α΄τάξης.

Δράση στο πλαίσιο εορτασμού των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση

Οι μαθητές της Ε΄τάξης θέλοντας να τιμήσουν τους ήρωες του 1821, το πραγματοποίησαν με ένα διαφορετικό τρόπο φέτος, προσεγγίζοντας το 1821 μέσα από το θέατρο Σκιών. Δημιούργησαν μόνοι τους φιγούρες του θεάτρου Σκιών και των ηρώων του 1821. Χτυπούν το καμπανάκι και η αυλαία ανοίγει στη σκηνή του 1821 μέσα από την ηρωική παράσταση «Ο Καραγκιόζης στην Επανάσταση».

Ευγενική χορηγία στη βιβλιοθήκη μας

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Δημήτρη ο οποίος δώρισε στη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας αρκετά τεύχη από το εκπαιδευτικό-ψυχαγωγικό  περιοδικό » Τα Σαΐνια»,  τα οποία είναι πλέον συλλεκτικά τεύχη και έχουν τεθεί στη διάθεση των μικρών μας μαθητών. Τον ευχαριστούμε θερμά!

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας του Σχολείου

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

Για την ομαλή και αποδοτική λειτουργία του σχολείου έχει συνταχθεί ο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας, ο οποίος έχει εγκριθεί από τον Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου και τη Διευθύντρια Εκπαίδευσης της Π.Ε. Δράμας στις 28-5-2021. Η ακριβής τήρησή του αποτελεί ευθύνη και υποχρέωση όλων των μελών της σχολικής κοινότητας και βοηθάει το έργο του σχολείου και την επίτευξη των στόχων που θέτει κάθε φορά η σχολική κοινότητα.

Σας παρακαλούμε να αφιερώσετε λίγο από το χρόνο σας ώστε να διαβάσετε τον Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας του σχολείου μας.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Πατένταλη Βασιλική