Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου- Δ΄ τάξη

Ευχαριστούμε θερμά τον βιβλιοθηκονόμο Αθανάσιο Κουρόγλου, ο οποίος κατάγεται από την Αδριανή αλλά κατοικεί πλέον μόνιμα στην Καρδίτσα και εργάζεται στις Παιδικές Βιβλιοθήκες του Δήμου Καρδίτσας που μας παρουσίασε το εξαιρετικό παιδικό βιβλίο της  Jennifer-Moore-Mallinos: «Με μόνο φίλο τον υπολογιστή;» στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου.

Το βιβλίο πραγματεύεται το θέμα του εθισμού των παιδιών στο διαδίκτυο. Στις μέρες μας η χρήση των νέων τεχνολογιών στην εκπαίδευση αλλά και στην καθημερινή μας ζωή έχει λάβει ανησυχητικές διαστάσεις. Με την ανάγνωση του βιβλίου και τη συζήτηση που ακολούθησε προσπαθήσαμε να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας ώστε να αντιληφθούν ότι η κατάχρηση των Νέων Τεχνολογιών και του διαδικτύου έχει καταστροφικές συνέπειες στην ατομική και κοινωνική τους ζωή.