Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου- Δ΄ τάξη

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΔΡΙΑΝΗΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 02-04-2021

Ευχαριστούμε θερμά τον βιβλιοθηκονόμο Αθανάσιο Κουρόγλου, ο οποίος κατάγεται από την Αδριανή αλλά κατοικεί πλέον μόνιμα στην Καρδίτσα και εργάζεται στις Παιδικές Βιβλιοθήκες του Δήμου Καρδίτσας που μας παρουσίασε το εξαιρετικό παιδικό βιβλίο της  Jennifer-Moore-Mallinos: «Με μόνο φίλο τον υπολογιστή;» στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου.

Το βιβλίο πραγματεύεται το θέμα του εθισμού των παιδιών στο διαδίκτυο. Στις μέρες μας η χρήση των νέων τεχνολογιών στην εκπαίδευση αλλά και στην καθημερινή μας ζωή έχει λάβει ανησυχητικές διαστάσεις. Με την ανάγνωση του βιβλίου και τη συζήτηση που ακολούθησε προσπαθήσαμε να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας ώστε να αντιληφθούν ότι η κατάχρηση των Νέων Τεχνολογιών και του διαδικτύου έχει καταστροφικές συνέπειες στην ατομική και κοινωνική τους ζωή.

Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου -Α΄ και Β΄ τάξεις

Οι μικροί μας μαθητές των Α΄και Β΄ τάξεων είχαν τη χαρά στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου να ταξιδέψουν παρέα με τον Ελ τον Ελεφαντάκο στη Ρώμη. Ευχαριστούμε θερμά την αγαπητή συνάδελφο και συγγραφέα Φανή Παρίση, που ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας με ιδιαίτερη προθυμία και παρουσίασε στους μαθητές μας το βιβλίο της «Ελ ο ελεφαντάκος ταξιδεύει στη Ρώμη».

Αρχικά η συγγραφέας διάβασε μέρος του παραμυθιού και στη συνέχεια με τη βοήθεια του τροχού της τύχης οι μαθητές απάντησαν σε ερωτήσεις που τους έτυχαν. Ακολούθησε μία μικρή συνέντευξη προς τη συγγραφέα με ερωτήσεις που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές.

Οι μαθητές για να την ευχαριστήσουν της χάρισαν με πολλή αγάπη τις ζωγραφιές τους (για να τις δείτε πατήστε πάνω στην παρακάτω ζωγραφιά).

Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου- Ε΄και ΣΤ΄ τάξεις

Σήμερα Παρασκευή 2 Απριλίου, στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή δράση στις Ε΄και Στ΄τάξεις, με τη βοήθεια του αγαπητού συντοπίτη μας Θανάση Κουρόγλου, βιβλιοθηκονόμου στις Παιδικές Βιβλιοθήκες του Δήμου Καρδίτσας, ο οποίος συντόνισε την εκδήλωση και με τη συμμετοχή της εξαιρετικής συγγραφέως Ράνιας Μπουμπουρή που παρουσίασε την ιστορία «Τρεις νεράιδες ευγενείς και ο μάγος Αγενής» από το βιβλίο της «Το άτακτο βιβλίο των καλών τρόπων». Η συγγραφέας κατάφερε με την εκφραστική της ανάγνωση να μας ταξιδέψει σε κόσμους μαγικούς που κι εκεί όμως οι καλοί τρόποι έχουν μεγάλη αξία.  Ακολούθησε συζήτηση και ερωτήσεις από τους μαθητές/τριες  προς τη συγγραφέα του βιβλίου.

Ευχαριστούμε θερμά την κα  Μπουμπουρή και τον κ. Κουρόγλου για την εξαιρετική τους παρουσίαση!

2 Απριλίου -Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου-Γ΄τάξη

Στο πλαίσιο του εορτασμού της παγκόσμιας ημέρας παιδικού βιβλίου,  που συμπίπτει με την επέτειο της γέννησης του Hans Christian Andersen, οι μαθητές της Γ΄τάξης ταξίδεψαν στον κόσμο του παραμυθιού μέσα από το βιβλίο της αγαπημένης και εκλεκτής συναδέλφου και συγγραφέως Ελένης Θεοδοσίου  «Ο ουρανός που δεν ήθελε να είναι μόνος». Την ευχαριστούμε θερμά για την παρουσίαση!!!