2η άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση σεισμού

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Πέμπτη 11 Μαρτίου 2021 η δεύτερη άσκηση ετοιμότητας για τη φετινή σχολική χρονιά σε περίπτωση σεισμού, όπως προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις.
Σκοπός των ασκήσεων είναι πάντα η διασφάλιση υψηλού επιπέδου ετοιμότητας και συντονισμού εκπαιδευτικών και μαθητών ώστε να ανταποκριθούν αποτελεσματικά σε ενδεχόμενο σεισμό. Η άσκηση πραγματοποιήθηκε στο σχολικό κτίριο της Αδριανής στις 10:55 π.μ. και στο σχολικό κτίριο του Νικηφόρου στις 11 :15 π.μ.
Η ανταπόκριση μαθητών και εκπαιδευτικών ήταν εξαιρετική σύμφωνα με τον προγραμματισμό όλων όσων προβλέπονται στο σχέδιο ετοιμότητας της σχολικής μας μονάδας.  Ελπίζουμε να μη χρειαστούμε να εφαρμόσουμε όλα όσα γνωρίζουμε σε πραγματική ανάγκη!