2η άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση σεισμού

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΔΡΙΑΝΗΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 11-03-2021

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Πέμπτη 11 Μαρτίου 2021 η δεύτερη άσκηση ετοιμότητας για τη φετινή σχολική χρονιά σε περίπτωση σεισμού, όπως προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις.
Σκοπός των ασκήσεων είναι πάντα η διασφάλιση υψηλού επιπέδου ετοιμότητας και συντονισμού εκπαιδευτικών και μαθητών ώστε να ανταποκριθούν αποτελεσματικά σε ενδεχόμενο σεισμό. Η άσκηση πραγματοποιήθηκε στο σχολικό κτίριο της Αδριανής στις 10:55 π.μ. και στο σχολικό κτίριο του Νικηφόρου στις 11 :15 π.μ.
Η ανταπόκριση μαθητών και εκπαιδευτικών ήταν εξαιρετική σύμφωνα με τον προγραμματισμό όλων όσων προβλέπονται στο σχέδιο ετοιμότητας της σχολικής μας μονάδας.  Ελπίζουμε να μη χρειαστούμε να εφαρμόσουμε όλα όσα γνωρίζουμε σε πραγματική ανάγκη!

ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ- Δ’ ΤΑΞΗ

Οι μαθητές της Δ τάξης, αφού γνώρισαν τις μορφές εκφοβισμού μέσα από τη μελέτη περιπτώσεων και διαχώρισαν τους ρόλους θύτη- θύματος και παρατηρητών, ανέλαβαν τη συγγραφή δικών τους ιστοριών εκφοβισμού- με τη μορφή κόμικς . Στη συνέχεια δραματοποίησαν τις ιστορίες τους και πρότειναν εναλλακτικές λύσεις εξόδου από το φαύλο κύκλο του εκφοβισμού. Η δράση αυτή είχε στόχο, μέσα από τη βιωματική ταύτιση, να αντιληφθούν τα παιδιά το πολύπλοκο και σοβαρό θέμα της εκφοβιστικής συμπεριφοράς λειτουργώντας έτσι προληπτικά στην αντιμετώπιση του φαινομένου του εκφοβισμού.