Διακοπή της δια ζώσης λειτουργίας των σχολικών μονάδων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας και παροχή τηλεκπαίδευσης

Σύμφωνα με την Απόφαση (ΑΔΙΠΠ/36228/506/14-2-2021) του Περιφερειάρχη ΑΜΘ, κ. Χρήστου Μέτιου, τη Δευτέρα 15-2-2021 διακόπτεται η δια ζώσης λειτουργία των σχολικών μονάδων της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών και της ανάγκης τήρησης των μέτρων κατά της διασποράς του κορωνοϊού.

Τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν με τηλεκπαίδευση σύμφωνα με την υπουργική απόφαση 131451/ΓΔ4 (ΦΕΚ 4264/30-9-2020) στην οποία εντάσσονται και οι δυσμενείς καιρικές συνθήκες. Η τηλεκπαίδευση θα παρέχεται από τις σχολικές μονάδες σύμφωνα με το ήδη διαμορφωμένο πρόγραμμα από την προηγούμενη ΕΞΑΕ,  στις 2:10 μ.μ. – 5:20 μ.μ. για τα δημοτικά σχολεία.