Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΔΡΙΑΝΗΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 09-02-2021

Για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο, η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας διοργάνωσε διαδικτυακή ενημέρωση  με θέμα «Βάζουμε όρια στη χρήση του διαδικτύου – Επενδύουμε σε ένα ασφαλές μέλλον για τα παιδιά μας» την οποία παρακολούθησαν οι μαθητές των Ε΄και ΣΤ΄τάξεων του σχολείου μας.

Η θεματολογία που αναπτύχθηκε αφορούσε παθογένειες που εντοπίζονται στο διαδίκτυο αναφορικά με τα παιδιά, όπως η επαφή με αγνώστους μέσω διαδικτύου, ο διαδικτυακός σεξουαλικός εξαναγκασμός και εκβιασμός, ο εθισμός στο διαδίκτυο, ο κυβερνοεκφοβισμός, το sexting, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης κ.α..

Είναι πλέον δεδομένο ότι οι ηλικίες που τα παιδιά πλοηγούνται – παίζουν – παρακολουθούν οπτικοακουστικό υλικό ή συνομιλούν μέσω εφαρμογών με τους φίλους τους ολοένα και μειώνονται. Τα παιδιά από την ηλικία των 4 ετών πλέον μπορούν να χειριστούν ένα έξυπνο κινητό ή ένα tablet με μεγάλη ευκολία. Για αυτό τον λόγο είναι ιδιαίτερα σημαντικό να είναι ενημερωμένα και ευαισθητοποιημένα για τους κινδύνους που παραμονεύουν και να γνωρίζουν πώς  πρέπει να αξιοποιήσουν το διαδίκτυο και πώς να αντιδράσουν όταν κάτι συμβεί.

Δωρεά Βιβλίων από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Νικηφόρου

Ευχαριστούμε θερμά τον Πολιτιστικό Σύλλογο Νικηφόρου «Άγιος Δημήτριος ο Μυροβλήτης» για την ευγενική του χορηγία να προσφέρει στην δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας εξαιρετικά βιβλία για τους μαθητές μας. Με ιδιαίτερη χαρά και τιμή τα παραλάβαμε και είναι πλέον στη διάθεση των μικρών μας μαθητών.

Κοπή Βασιλόπιτας

Την Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου 2021 μοιράστηκαν στους μαθητές τα βασιλοπιτάκια τα οποία προσέφερε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου καθώς και τα αντίστοιχα δώρα των τυχερών, ένα πανέμορφο μπρελόκ με το γράμμα της κάθε τάξης. Οι τυχεροί της ημέρας ήταν η Κυριακή, η Αναστασία, ο Γιώργος, ο Γιώργος , η Ελένη και η Θεοδώρα.  Ευχαριστούμε το Σύλλογο που για μία ακόμη φορά είναι δίπλα στους μαθητές και το σχολείο.

Μοιράστηκαν επίσης σε όλους τους μαθητές και τα βιβλία που είχε χαρίσει στο σχολείο η Τοπική Διοίκηση Δράμας της Διεθνούς Ένωσης  Αστυνομικών.

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και γρήγορα να επιστρέψουμε στην κανονικότητα!