Επίσκεψη στο εργαστήριο πειραμάτων στο Γυμνάσιο-Λυκειακών Τάξεων Νικηφόρου

Τη Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018 οι μαθητές των Ε΄και ΣΤ΄τάξεων  και ενώ οι μικρές τάξεις είχαν επισκεφθεί την Ονειρούπολη, οι ίδιοι επισκέφτηκαν με τους δασκάλους τους το Γυμνάσιο Νικηφόρου, όπου ο εκπαιδευτικός Φυσικής κ. Δογραμματζίδης Μιχάλης τους έκανε επίδειξη πειραμάτων Φυσικής και Χημείας στο εργαστήριο του σχολείου. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ήρθαν σε επαφή με την επιστήμη καλλιεργώντας δεξιότητες (σκέψη, παρατήρηση, ανάλυση, σύνθεση) απαραίτητες στη ζωή τους. Μέσα από τον πειραματισμό και τη βιωματική πράξη η επιστήμη συνδέθηκε με την καθημερινή ζωή και οι μαθητές οδηγήθηκαν αβίαστα στο συμπέρασμα πόσο σημαντική είναι στη διαμόρφωση πολιτών με ισχυρό υπόβαθρο γνώσεων. Η επίσκεψη αυτή όμως είχε και ως στόχο την ομαλή μετάβαση των μαθητών της ΣΤ΄τάξης στην επόμενη βαθμίδα εκπαίδευσης. Ευχαριστούμε θερμά τη διευθύντρια του σχολείου κ. Πατσιάβρα και τον εκπαιδευτικό κ. Δογραμματζίδη που πάντα είναι κοντά μας και ανταποκρίνονται θετικά στα αιτήματα του σχολείου μας!