Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους Δράμας

Συγγραφέας: ΤΟΚΑΤΛΗ ΕΥΝΙΚΗ | Κατηγορία Δράσεις του σχολείου | , στις 24-09-2018

Τα τελευταία χρόνια το ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς εμπλουτίζεται άμεσα με τη συμμετοχή του σχολείου μας στις προβολές ταινιών μικρού μήκους.
Κάθε χρόνο οι υπεύθυνοι του φεστιβάλ συγκροτούν ένα πρόγραμμα προβολής, ειδικά για τους μαθητές των σχολείων. Οι ταινίες που προβάλλονται στους μαθητές, είναι επιλεγμένες, ώστε να προάγουν την αισθητική τους, να τους προβληματίσουν, να τους περάσουν μηνύματα ανθρωπισμού και ευγενούς πολιτισμού, να τους ψυχαγωγήσουν.
Οι μεγαλύτεροι μαθητές του σχολείου που γνωρίζουν αυτή την «παράδοση» περιμένουν με ανυπομονησία την ημέρα αυτή.
Επίσης ως συνήθως το πρόγραμμα της ημέρας εμπλουτίζεται με αθλητικές δραστηριότητες και ελεύθερο παιχνίδι σε κάποιον οργανωμένο χώρο της πόλης.
Αυτά ακριβώς συνέβησαν την Παρασκευή 21/9/2018! Στον χώρο του Ωδείου της Δράμας, με τις εξαιρετικές ταινίες για παιδιά, του 41ου Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους.