επίσκεψη στο πλανητάριο

Στις 10 Απριλίου 2014 οι τρείς μεγάλες τάξεις του Δημοτικού Σχολείου Αδριανής δηλ. η Τετάρτη, η Πέμπτη και η Έκτη τάξη πήγε εκδρομή στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης. Η τοποθεσία αυτή απέχει περίπου 200 χιλιόμετρα από την πόλη της Δράμας και ο χρόνος που απαιτείται για την επιβίβαση μας εκεί είναι περίπου δυο με δυόμιση ώρες. Η εντύπωση της άφιξης μας στην αυλή του κτηριακού συγκροτήματος του Πλανητάριου ήταν μαγευτική! Μία τεράστια ασημένια σφαίρα έβγαινε μέσα από μία λίμνη με νερό, και πίσω από αυτήν υψώνονταν τεράστιοι όγκοι κτηρίου.

Μόλις μπήκαμε μέσα στα κτίρια του Πλανητάριου, μπήκαμε μέσα σε μια αίθουσα σινεμά και είδαμε μια ταινία με δεινόσαυρους σε εφέ 3d μετά την ταινία αυτή μπήκαμε μέσα σε έναν προσομοιωτή
Που είδαμε μια ταινία με αεροπλάνα σε εφέ 5d. Μετά από τον προσομοιωτή, μπήκαμε περίπου για μία ώρα σε μία τεράστια μπάλα που ήταν το πλανητάριο. Εκεί μέσα παρακολουθήσαμε δύο ταινίες με σχέση το διάστημα.

Αυτήν την εκδρομή δεν θα την ξεχάσω ποτέ !!!

Λεωνίδας Ζαχαριάδης

IMG_20140328_140838 IMG_20140328_141952 IMG_20140328_142007

Κατηγορίες: 1. νέα, άρθρα, συνεντεύξεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

Ένα σχόλιο στο επίσκεψη στο πλανητάριο

1. Ο/Η Λεωνιδας λέει:

Σιχαριτίρια