Το λιοντάρι της Νεμέας

Ο Ευρυσθέας ήταν κι αυτός γιος του Δία, αλλά ήταν ο ευνοούμενος της Ήρας. Δέχτηκε πρόθυμα, λοιπόν, να την βοηθήσει να ταπεινώσει τον Ηρακλή. «Το πρώτο σου κατόρθωμα είναι πολύ απλό», του είπε. «Εδώ και πολλούς μήνες, ένα άγριο λιοντάρι τρομοκρατεί τους κατοίκους της Νεμέας. Σκότωσέ το και φέρε μου το δέρμα του, σαν απόδειξη πως πέτυχες».

Αυτό το κατόρθωμα, όμως, δεν ήταν τόσο εύκολο, όσο είχε πει ο Ευρυσθέας. Πολλοί γενναίοι πολεμιστές είχαν προσπαθήσει να σκοτώσουν το θηρίο, αλλά ακόμη και τα πιο κοφτερά τους όπλα δεν μπορούσαν να τρυπήσουν το σκληρό δέρμα του. Όλοι πίστευαν πως το λιοντάρι ήταν ανίκητο κι ο Ευρυσθέας ήταν σίγουρος πως ο Ηρακλής θα έβρισκε τον θάνατο, προσπαθώντας να το σκοτώσει. Όπως κι όλοι οι άλλοι πριν απ’ αυτόν, ο Ηρακλής προσπάθησε πρώτα να σκοτώσει το λιοντάρι με τα όπλα του. Μετά, βλέποντας πως έτσι δεν κατάφερνε τίποτα, το άρπαξε απ΄ το λαιμό και το έπνιξε με τα δυο του χέρια.

Πηγή: Απ’ το βιβλίο ο Ηρακλής

Ριμέλντα

Κατηγορίες: 6. Από τον κόσμο της ιστορίας. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.