Ο μικρός τσαγκάρης

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΔΡΙΑΝΗΣ | Κατηγορία 2. Ιστορίες, παραμύθια, ποιήματα κ.ά. | , στις 20-01-2014

Ο μικρός τσαγκάρης
Ο Τίτος ήταν χωρίς αμφιβολία ο καλύτερος τσαγκάρης του χωριού.Κοντούλης,με δυο μεγάλα
και ζωηρά μαύρα μάτια και ένα τσουλούφι που έπεφτε συνέχεια στο μέτωπο του,άρχισε να δουλεύει από πολύ μικρός, από όταν δηλαδή έπρεπε να πάει στο σχολείο.Μα πως, αντί να πάει στο σχολείο, αποφάσισε να κάνει τον τσαγκάρη;Η οικογένεια του ήταν τόσο φτωχοί,που δεν θυμόταν να έχει φάει πότε ούτε ένα παγωτό!Γι’ αυτό λοιπόν ξεκίνησε να δουλεύει ως τσαγκάρης. Και δούλευε πάρα πολύ σκληρά. Από τα ξημερώματ μέχρι την δύση του ηλίου έφτιαχνε παπουτσάκια,μπότες και παντόφλες μαζί με τον γατούλη του τον Φρουφρού.Ο Τίτος όμως ήταν πραγματικά ευτυχισμένος και τραγουδούσε χαρούμενος όλη μέρα.<<Μα πως ένας φτωχός τσαγκάρης είναι πιο ευτυχισμένος από μένα;>>αναρωτιότ

αν ο Λίνος ο αρκουδος. Ο Λίνος που έμενε κοντά στον τσαγκάρικο του Τίτου τον παρακολουθούσε κάθε πρωί από το παράθυρο του σπιτιού του.Αυτός είχε το πιο όμορφο σπίτι του χωριού ένα ωραίο διώροφο με πράσινα παραθυρόφυλλο μεγάλη ξύλινη πόρτα και ενόν υπέροχο κήπο με δέντρα και πολλά λουλούδια.Ο αρκουδος Λίνος ήταν πλούσιος πολύ πλούσιος και

δε χρειαζόταν να δουλεύει. Καθόταν λοιπόν όλη μέρα δίπλα στο παράθυρο και σκεφτόταν. Τι σκεφτόταν; Σκεφτόταν τα πλούτη του και στεναχωριόταν. Φοβόταν μήπως κάποιος κλέφτης τρύπωνε στο σπ

ίτι και έπαιρνε όλα τα χρήματα του.<<Αλίμονο!Τι συμφορά!Τι άτυχος που είμαι!>>συλλογιζόταν. Μια μέρα που ήταν βυθισμένος σε άσχημες σκέψεις όπως πάντα του ήρθε μια τρελή ιδέα. Φώναξε λοιπόν τον Τίτο και τον ρώτησε:
-Πόσα χρήματα κερδίζεις;
-Δεν ξέρω σίγουρα όμως αρκετά για να ζω,απάντησε χαρούμενα ο Τίτος
-Βλέπεις αυτό το σακουλάκι;Είναι γεμάτο χρυσά νομίσματα. Σου το χαρίζω για να μπορέσεις κι εσύ να απολαύσεις την ζωή και να καταλαβαίνεις τι σημαίνει να είσαι πλούσιος. Από σήμερα θα μπορείς να ζεις χωρίς να δουλεύεις.
<<Τι τυχερός που είμαι!Ποιος να το λεγε>>σκέφτηκε ο Τίτος βγαίνοντας από το σπίτι του αρκούδου και έτρεξε στο σπίτι του κρατώντας σφιχτά το σακουλάκι με τα χρυσά νομίσματα. Αντί να πάει αμέσως στη δουλειά όπως συνήθιζε το έριξε στην ξεκούραση.Φόρεσε τις πιτζάμες του και χώθηκε κάτω από τις κουβέρτες σφίγγοντας στην αγκαλιά του τον θησαυρό του!

..ΑΓΑΠΗ ΡΙΜΕΛΝΤΑ

ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΔΡΙΑΝΗΣ | Κατηγορία 3. Το ξέρατε αυτό για τα αγαπημένα μας ζώα; | , στις 20-01-2014

ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΎΝΟ

Μοιάζει πολύ με το γνωστό μας γουρούνι,αλλά έχει πιο μακρύ σώμα ,τεράστιο κεφάλι και ρύγχος απ’ όπου βγαίνουν δυο χαυλιόδοντες. Το τρίχωμά του καστανό και πολύ σκληρό. Ζει στα δάση.Στη χώρα μας συναντάμε κοπάδια από αγριογούρουνα στη Ρουμέλη την Ήπειρο και τη Μακεδονία

Αποστολης

Ανανάς

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΔΡΙΑΝΗΣ | Κατηγορία 4. Το ξέρατε αυτό για τα αγαπημένα μας φυτά; | , στις 20-01-2014

Ανανάς

Ο ανανάς είναι τροπικό χυμώδες φρούτο, που μοιάζει με τεράστιο κουκουνάρι. Φυτρώνει στην άκρη κοντών μίσχων από ένα φυτό που έχει μακρόστενα αγκαθωτά φύλλα. Ευδοκιμεί ιδιαίτερα στη Χαβάη, στη Βραζιλία, στο Μεξικό και στις Φιλιππίνες.

Αλεξιπτωτισμός

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΔΡΙΑΝΗΣ | Κατηγορία 5. Ελάτε να γνωρίσουμε τον κόσμο της επιστήμης! | , στις 20-01-2014

Αλεξιπτωτισμός

Ο αλεξιπτωτισμός είναι ένα είδος ελεύθερης πτώσης με αλεξίπτωτο, που πρωτοεμφανίστηκε στη δεκαετία του 1940. Σήμερα είναι αρκετά δημοφιλές άθλημα. Ο αλεξιπτωτιστής πηδάει από το αεροπλάνο και πέφτει αρκετή ώρα ελεύθερα, μέχρι να ανοίξει το αλεξίπτωτό του. Μετά πρέπει να το κατευθύνει, για να προσγειωθεί σε ένα στόχο που είναι σημειωμένος στο δάσος.

Αγριοκάτσικο, Αετός, Αλεπού

Αγριοκάτσικο

Είναι ζώο μηρυκαστικό. Ζει στα βουνά της Κεντρικής και Νότιας Ευρώπης της Κεντρικής Ασίας και της Αφρικής. Το μήκος του φτάνει το 1μ. και το ύψος του τα 75 εκ. Έχει σκληρό τρίχωμα, καστανό τον χειμώνα. Τα αγριοκάτσικα τρέχουν πολύ γρήγορα και σκαρφαλώνουν στα πιο απόκρημνα βράχια. Τα θηλυκά γεννούν το Μάιο ένα ή δυο μικρά. Για κακή τους τύχη, τα αγριοκάτσικα έχουν πολύ νόστιμο κρέας για αυτό γίνονται στόχος των ανθρώπων, που τα κυνηγούν ακόμα και την εποχή που ζευγαρώνουν.

Αετός

Είναι αρπακτικό πουλί, μεγάλο και εντυπωσιακό. Τα περισσότερα είδη αετών κυνηγάνε μικρά θηλαστικά και πουλιά. Άλλα τρέφονται με ψάρια και ερπετά. Τα είδη άρπια και πιθηκοφάγος, που κυνηγάνε και πιθήκους, είναι από τους μεγαλύτερους σε μέγεθος αετούς. Το μήκος τους με ανοιγμένα φτερά φτάνει τα 2μ. Οι αετοί χτίζουν τις φωλιές τους σε ψηλά δέντρα ή πάνω σε βράχους. Ζουν πολλά χρόνια, αλλά δεν γεννούν πολλά αυγά και πολλαπλασιάζονται με αργό ρυθμό.

Αλεπού

Οι αλεπούδες ανήκουν στην ίδια οικογένεια με τους σκύλους. Το πιο κοινό είδος είναι η κόκκινη αλεπού, που ζει στην Ευρώπη, τη Β. Αφρική, τη Β. Αμερική και σε περιοχές της Ασίας. Τρέφεται με μικρά πουλιά, ζώα και έντομα. Οι αλεπούδες ζουν σε τρύπες που σκάβουν μόνες τους ή τις κλέβουν από τα κουνέλια και τους ασβούς. Είναι πανέξυπνα ζώα. Μερικές φορές, για να πιάσουν τη λεία τους, χρησιμοποιούν το εξής τέχνασμα: Κυνηγούν τις ουρές τους γυρίζοντας γύρω- γύρω και το θύμα τις παρακολουθεί εντυπωσιασμένο. Έτσι δεν αντιλαμβάνεται ότι η αλεπού το πλησιάζει. Όταν φτάνει αρκετά κοντά, ορμάει και το αρπάζει.