Περδικούλι, Γλαδιόλα, Γιασεμί

Περδικούλι

Φυτό με μικρά άνθη ποικίλων χρωμάτων, που φύεται στους αγρούς και στις παρυφές των δρόμων. Ορισμένα είδη της είναι δηλητηριώδη. Στην Ελλάδα υπάρχουν τα είδη αναγαλλίς η αρουραία, με δηλητηριώδη σπέρματα για τα πτηνά, και αναγαλλίς η λεπτοφυής που απαντάται μόνο βαλτώδεις περιοχές της Κρήτης.

Γλαδιόλα

Πολυετές αγγειόσπερμο φυτό της οικογένειας των διδών, γνωστό και ως ξίφιο ή γκλαγιέλ. Ευδοκιμεί στην Ευρώπη, την Ασία, την Αφρική. Ανθοφορεί όλες τις εποχές.

Γιασεμί

Φυτό της οικογένειας των ελαιιδών. Περιλαμβάνει θάμνους ή αναρριχητικά που ευδοκιμούν στις τροπικές και εύκρατες περιοχές. Καλλιεργείται ως καλλωπιστικό αλλά και για τα αιθέρια έλαια που χρησιμοποιούνται στην αρωματοποιεία. Είδη: φαρμακευτικό, αραβικό ή φούλι ή μπουγαρίνι, χιώτικο, κίτρινο κ.ά.

Πηγή: Εγκυκλοπαιδικό λεξικό

Εσμεράλντα

Κατηγορίες: 4. Το ξέρατε αυτό για τα αγαπημένα μας φυτά;. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.