Ο παπαγάλος και ο πελάτης

Μια μέρα είχε πάει ένας άνθρωπος σε ένα pet shop και ρωτούσε αν είχε έρθει το καναρίνι του. Εκεί όμως ήταν ένας παπαγάλος που μόλις τον είδε είπε: «Καλώς τον γαϊδουροκέφαλο!». Ο άνθρωπος δεν έδωσε σημασία και έφυγε. Την άλλη μέρα ξαναπήγε στο μαγαζί και ρώτησε αν ήρθε το καναρίνι του. Ο παπαγάλος μόλις τον είδε είπε: «Καλώς το ζώον» Ο άνθρωπος νευρίασε αλλά δεν είπε τίποτα. Το αφεντικό του μαγαζιού του είπε να ξαναπεράσει την επόμενη μέρα κι έτσι ο άνθρωπος έφυγε. Την επόμενη μέρα ξαναπήγε στο μαγαζί και ο παπαγάλος μόλις τον είδε είπε ξανά « Καλώς το ζώον». Τότε ο άνθρωπος θύμωσε και λέει στον καταστηματάρχη «Μου πουλάτε αυτό το πουλί;»

Πράγματι ο άνθρωπος αγόρασε τον παπαγάλο και πήγε στο σπίτι του. Εκεί με τα νεύρα που είχε τον σακάτεψε στο ξύλο τον παπαγάλο. Μόλις σταμάτησε να χτυπάει τον παπαγάλο λέει ο παπαγάλος:

-Με τόσο σεισμό μόνο εγώ και το ζώον ζήσαμε!

Αναστάσης

Κατηγορίες: 6. Διασκέδαση. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.