Βιταμίνη

Οι βιταμίνες αποτελούνται κυρίως από στοιχεία αζώτου, οξυγόνου, άνθρακα και υδρογόνου. Οι λιποδιαλυτές βιταμίνες αποθηκεύονται γρήγορα μέσω των ούρων. Η βιταμίνη Α είναι σημαντική για τα μάτια, το δέρμα, τα μαλλιά και τα οστά. Η βιταμίνη Β είναι σημαντική για την παραγωγή κολλαγόνου. Η βιταμίνη D βοηθά το σώμα να απορροφήσει το ασβέστιο. Η βιταμίνη Ε εμποδίζει την καταστροφή των κυττάρων, ενώ η Κ εμποδίζει τις θρομβώσεις του αίματος. Οι περισσότερες βιταμίνες δεν μπορούν να παραχθούν από το ίδιο το σώμα και έτσι λαμβάνονται μέσω των τροφών.

Πηγή: Εγκυκλοπαιδικό λεξικό

Στο ακόλουθο βίντεο μπορείτε να δείτε την λειτουργία της πέψης. Μέσα από αυτή τη διαδικασία ο οργανισμός χρησιμοποιεί τις βιταμίνες και όλα τα άλλα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά.

Εσμεράλντα

Κατηγορίες: 5. Ελάτε να γνωρίσουμε τον κόσμο της επιστήμης!, Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.