Ο Μάριος

0

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΔΡΙΑΝΗΣ | Κατηγορία 2. Ιστορίες, παραμύθια, ποιήματα κ.ά. | , στις 19-05-2014

Ο Μάριος
Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένα παιδί που ξεχνούσε τα βιβλία του, τα τετράδιά του κτλ. Αυτό το παιδί το λέγανε Μάριο.
Μια φορά που στο σχολείο είχανε Θρησκευτικά ο δάσκαλος είπε στον Μάριο:
-Μάριε που είναι πάλι τα βιβλία σου;
Και φυσικά τι να πει; Είπε πως τα ξέχασε.
Ο δάσκαλος τότε είπε στον Μάριο πως θα του δώσει πέντε ολόκληρες ευκαιρίες. Αν δεν έφερνε και τις πέντε φορές τα βιβλία του θα τον έδιωχνε από το σχολείο.
Ο Μάριος έψαξε στο ντουλάπι, στο πλυντήριο ρούχων, στο πλυντήριο πιάτων, στο ντιβάνι, στους καναπέδες, κάτω από τα χαλιά και τέλος στο αμάξι. Στο μεταξύ οι μέρες περνούσαν και οι τέσσερις ευκαιρίες που του έδωσε ο δάσκαλος πέρασαν. Ρώτησε τον μπαμπά, την αδελφή, τον αδελφό, την μαμά και τελικά εκείνη του είπε να ψάξει πάνω από το ντουλάπι.
Κι όμως εκεί ήταν! Όταν η μαμά σκούπιζε τα βρήκε πεταμένα στο πάτωμα και τα συμμάζεψε επάνω στο ντουλάπι.
Την επόμενη μέρα ο Μάριος πήγε με τα βιβλία του στο σχολείο. Ο δάσκαλος όταν τα είδε χάρηκε πάρα πολύ και του είπε:
-Πού τα είχες βρε Μάριε τόσο καιρό κι έχασες τις τέσσερις ευκαιρίες σου; Σκέφτηκα πως σήμερα δεν θα τη γλίτωνες!
-Αχ! Κύριε τα είχα παρατήσει στο πάτωμα και η μαμά μου τα βρήκε και τα τακτοποίησε πάνω στο ντουλάπι. Όμως δεν τολμούσα να ρωτήσω την μαμά μου για να μη με μαλώσει. Τελικά όμως τα βρήκα.  Από ‘δω και πέρα θα προσέχω που αφήνω τα βιβλία μου. Κι έτσι όλα πήγαν καλά και ο Μάριος έπαψε να είναι ξεχασιάρης. Κι έτσι όλα πήγαν καλά για τον ξεχασιάρη Μάριο που παραλίγο θα ξεχνούσε και τον εαυτό του.

Αποστόλης Σαπέτκο