Το Κινητό Πλανητάριο Κρήτης ήρθε στον τόπο μας και οι μαθητές, στις 10/4, είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν το ηλιακό μας σύστημα. Μια δράση που άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις σε όλους τους μαθητές, οι οποίοι μέσα από ένα ταξίδι στο διάστημα, γνώρισαν τους Πλανήτες και τον αστέρα που ηλιακού μας συστήματος, τον Ήλιο.
Τις επόμενες μέρες, οι μαθητές βρήκαν επιπλέον πληροφορίες για τους πλανήτες, τις οποίες παρουσίασαν στους συμμαθητές τους και έφτιαξαν τους πλανήτες και τον Ήλιο σε τρισδιάστατη μορφή.