ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΛΑΝΩΝ ΝΑΞΟΥ

Το Δημοτικό σχολείο Μελάνων λειτούργησε για πρώτη φορά το 1932 στο σημείο που υπάρχει έως και σήμερα, επί προεδρίας Κοινότητας Μελάνων Νικολάου Καπίρη («Ράφτη»). Πρώτος διευθυντής ήταν ο Ιωάννης Κορρές. Παλαιότερα στεγαζόταν σε ιδιόκτητα σπίτια του χωριού έναντι ενοικίου.

Η εκσκαφή του εν λόγω χώρου έγινε με προσωπική εργασία των κατοίκων της κοινότητας και η κατασκευή έγινε από τον εργολάβο Γιαμπουρά. Χτίστηκε με πέτρα και αρχικά είχε κεραμοσκεπή. Αρχές της δεκαετίας του 1990, η κεραμοσκεπή αντικαταστάθηκε λόγω παλαιότητας με μπετόν.

Οι δύο αίθουσες ήταν για διδασκαλία. Οι δύο άλλες αίθουσες ήταν γραφείο και αποθήκη.

Η δενδροφύτευση που υπάρχει ακόμα και σήμερα (κυπαρίσσια, σολομοί, πλατάνια, κουκουμαριές, πευκάκια κ.ά.), έγινε από μαθητές του σχολείου, με την υπόδειξη των δασκάλων, στο πλαίσιο των μαθημάτων της Κηπουρικής και της Φυτολογίας. Καθώς, δεν υπήρχε νερό στο πηγάδι το καλοκαίρι, οι μαθητές έφερναν νερό από τον ποταμό για το πότισμα των δέντρων και των λουλουδιών.

Επιπρόσθετα, διδάσκονταν Ζωολογία και Μελισσοκομία, ενώ διατηρούσαν τις δικές τους παραδοσιακές πήλινες κυψέλες στο σχολείο.

Τα μαθήματα γίνονταν και πρωί και απόγευμα και η καθαριότητα ήταν αρμοδιότητα των μαθητών κάθε Σάββατο.

Τα τελευταία χρόνια το δημοτικό σχολείο λειτουργεί ως 4/θέσιο και αποτελείται από 4 αίθουσες(2 μεγάλες και δύο μικρές)και γραφείο.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου