1. Υγιεινή Διατροφή

Επίσκεψη σε διατροφολόγο

Στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης και του Προγράμματος της  Αγωγής Υγείας με Θέμα “Υγιεινή Διατροφή”, επισκεφθήκαμε στη Χώρα της Νάξου το γραφείο της Διατροφολόγου – Διαιτολόγου κας  Μαγγιώρου Αγγελικής. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη σωστή και υγιεινή διατροφή, για τα οφέλη της σωματικής άσκησης, τη διάκριση των τροφών σε ομάδες και τη σωστή αναλογία στη μερίδα ενός γεύματος ενώ παράλληλα εξέφραζαν τις απορίες τους.

IMG_0696     IMG_0698            IMG_0743  IMG_0746IMG_0737

Υγιεινό δεκατιανό!

Στα πλαίσια των Προγραμμάτων της Αγωγής Υγείας με Θέμα “Υγιεινή Διατροφή” και του Κοινωνικού Σχολείου, και έχοντας ως αφόρμηση την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίαςεπισκεφθήκαμε την ιστοσελίδα του Εθνικού Συστήματος Πρόληψης και Αντιμετώπισης της Υπερβαρότητας και Παχυσαρκίας κατά την Παιδική και Εφηβική Ηλικία.   http://www.childhood-obesity.gr/

Ενημερωθήκαμε σχετικά με το φαινόμενο της παχυσαρκίας καθώς και για τη σημασία της σωστής διατροφής για τα παιδιά. Ακούσαμε τραγούδια σχετικά με το θέμα και προβάλλαμε την πυραμίδα της σωστής διατροφής με τις σωστές αναλογίες  στη μερίδα ενός γεύματος.

Στο τέλος οργανώσαμε στο σχολείο μας το πιο νόστιμο υγιεινό δεκατιανό”.

IMG_0800         IMG_0821

IMG_0805   IMG_0811   IMG_0813