Δημοτικό Σχολείο Απεράθου Νάξου

Το blog του σχολείου μας!

Γερά δόντια

Ιούλ 201330

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Απεράθου Νάξου με τη δασκάλα τους, κα Γεωργία Πολυκρέτη, κατά το σχολικό έτος 2012-2013, υλοποίησαν πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο «Γερά Δόντια», στα πλαίσια του προγράμματος «Αγωγή Στοματικής Υγείας σε 800 ολοήμερα δημοτικά σχολεία και 150 σχολεία απομακρυσμένων περιοχών» της Ελληνικής Οδοντιατρικής Ομοσπονδίας, με τη συνεργασία του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.

Το πρόγραμμα στηρίχθηκε στην ενεργητική μάθηση και είχε σκοπό τη θετική τροποποίηση της συμπεριφοράς των μαθητών με στόχο την προστασία και την προαγωγή της στοματικής τους υγείας.

Στο πλαίσιο του προγράμματος πραγματοποιήθηκε:

Επίσκεψη του οδοντιάτρου κου Πλάτωνα Τόμπα στο σχολείο μας, με α) διάλεξη και εκμάθηση ορθών πρακτικών περιποίησης στόματος, β) επίλυση των αποριών των μαθητών, γ) έλεγχο της στοματικής τους υγείας, δ) φθορίωση των δοντιών των μαθητών και ε) ενημέρωση των γονέων μαθητών που χρειάζονται περαιτέρω οδοντιατρική παρακολούθηση.

Κατασκευή αφίσας και κολάζ

Ζωγραφική

Δημιουργία ποιήματος «Ένας μικρός μαθητής δασκαλεύει»

Ανάγνωση βιβλίων όπως «Δόνα Τερηδόνα», «Ο Κροκόδειλος που πήγε οδοντίατρο», «Ο Γύρος του Κόσμου με ένα δοντάκι»

Συγγραφή ιστοριών

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

This is an example of a WordPress page, you could edit this to put information about yourself or your site so readers know where you are coming from. You can create as many pages like this one or sub-pages as you like and manage all of your content inside of WordPress.