Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας

Από το σχολικό έτος 2020-2021 και εφεξής, κάθε σχολική μονάδα οφείλει να έχει εγκεκριμένο Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας, ένα σύνολο όρων και κανόνων που αποτελούν προϋποθέσεις για να πραγματοποιείται ανενόχλητα, μεθοδικά κι αποτελεσματικά το έργο του σχολείου (αριθμ.13423/ΓΔ4/04-02-2021 (ΦΕΚ 491 Β΄) Υ.Α.). Η ακριβής τήρησή του αποτελεί ευθύνη και υποχρέωση όλων των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Ο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας του Σχολείου μας για το σχολικό έτος 2021-2022 επικαιροποιήθηκε από το Σχολικό Συμβούλιο κι εγκρίθηκε από τη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου αρμοδιότητας του Σχολείου, καθώς και από τον Διευθυντή της Διεύθυνσης Α/θμιας Εκπαίδευσης Αρκαδίας. Ο Κανονισμός  επικαιροποιείται σε τακτά χρονικά διαστήματα, μέσω της προβλεπόμενης από τον νόμο συμμετοχικής διαδικασίας και κοινοποιείται στα μέλη της Σχολικής Κοινότητας στην έναρξη του σχολικού έτους.

Ενημερωθείτε για το περιεχόμενο του Κανονισμού του Σχολείου μας από το ακόλουθο αρχείο.

Εσωτερικός Κανονισμός Δ. Σχ. Καρίταινας 2022-2023