Πανελλήνια διάκριση μαθητή του Μονοθέσιου Δημοτικού Σχολείου Καρύταινας στον 12ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Λογοτεχνίας.

Στο πλαίσιο της ανάδειξης της σημασίας της τέχνης και του πολιτισμού στην κοινωνία σήμερα, οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Καρύταινας επεξεργάστηκαν από διαφορετικές οπτικές το βιβλίο της Αγγελικής Δαρλάση ,”Το Παλιόπαιδο”. Πιο συγκεκριμένα τα παιδιά εργάστηκαν σε διαφορετικά project Δημιουργικής Γραφής καθώς εντόπισαν τα σημεία καμπής στην εξέλιξη της ιστορίας, αναγνώρισαν και αποτύπωσαν σε μια κοινή αφίσα τα συναισθήματα των χαρακτήρων του βιβλίου και τέλος συμμετείχαν στον 12ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Λογοτεχνίας “Σοφίας Φίλντιση -Το Δέντρο της Σοφίας”, γράφοντας τα δικά τους κείμενα εμπνευσμένα από την ιστορία του βιβλίου.
   Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν με ενθουσιασμό στην προσπάθεια αυτή ,γράφοντας κείμενα που καλλιεργούν την εκφραστική τους ικανότητα και συγχαρητήρια στον άξια τυχερό μαθητή του Σχολείου μας Βλαδίμηρο Πουρσανίδη που διακρίθηκε στον Διαγωνισμό αυτό, κατακτώντας την 3η θέση στην κατηγορία του και παρέλαβε στο σχολείο χαρούμενος το δώρο του. Μακάρι πάντα τα παιδιά να έχουν το θάρρος και τη θέληση να συμμετέχουν σε όμορφες προσπάθειες σαν κι αυτήν που καλλιεργούν τις αναγνωστικές και εκφραστικές τους ικανότητες.
εικόνα Viber 2023 06 09 20 42 01 665331344492 884019119548371 397250095887899279 n