ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

eggrafes 704x375 1 704x375

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΡΙΤΑΙΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ     ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024.

Σας ενημερώνουμε ότι οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου, για το σχολικό έτος 2023-2024, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2023.
Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Κατά το σχολικό έτος 2023-2024 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2017 έως και 31-12-2017.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Σύμφωνα με τις διατάξεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

1. Αίτηση Δήλωσης Εγγραφής

2.Πιστοποιητικό γέννησης (αναζητείται από τη σχολική μονάδα)

3.Βιβλιάριο Υγείας (το οποίο αποδεικνύει ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται)

4.Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (χορηγείται από τη σχολική μονάδα και συμπληρώνεται από ιατρό)

5.Αποδεικτικό στοιχείο της διεύθυνσης κατοικίας του μαθητή

(λογαριασμός ΔΕΚΟ, Εκκαθαριστικό Εφορίας, μισθωτήριο συμβόλαιο ή άλλο πρόσφατο δημόσιο έγγραφο. Γίνονται δεκτά και αποδεικτικά από ιδιωτικούς παρόχους, αφού προσκομιστούν δύο τύποι π.χ. κινητή τηλεφωνία και ηλεκτρική ενέργεια).

6.Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου (χορηγείται από το Νηπιαγωγείο).

(*) Για τους αλλοδαπούς/ές μαθητές/τριες που εγγράφονται στην Α’ τάξη εκτός από τα παραπάνω χρειάζεται και ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένη/ο.

Οι εγγραφές θα γίνονται καθημερινά, μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το σχολείο για τον προγραμματισμό της επίσκεψης.

Τηλέφωνο Επικοινωνίας: 2791031365