Αντίο ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ. Αποχαιρετούμε δημιουργικά τις τελευταίες μέρες του φθινοπώρου.

1
Οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου της Καρίταινας αποχαιρέτησαν δημιουργικά τις τελευταίες μέρες του ΦΘΙΝΟΠΩΡΟΥ.
2
Τις τελευταίες ηλιόλουστες μέρες του φθινοπώρου φυτέψαμε σπόρους και βολβούς στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας.
3
Επισκεφθήκαμε επίσης το Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού που βρίσκεται στην Σπάρτη.
4
Εκεί γνωρίσαμε βιωματικά τον παραδοσιακό τρόπο παραγωγής ελαιολάδου από τον χρυσό καρπό της χώρας μας, την ελιά!
5
Τέλος οι υπεύθυνοι του μουσείου μας αντάμειψαν για τον “κόπο” μας και μας χάρισαν το δοχείο με το μίγμα λαδιού που συγκεντρώσαμε. Τους ευχαριστούμε θερμά και το φυλάμε στο σχολείο μας σαν θησαυρό…Περιμένουμε με ανυπομονησία τον διαχωρισμό του λαδιού από το μίγμα μας που θα γίνει φυσικά σε λίγες ημέρες!