Δημοσιεύθηκε στην internet

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus  “Digital society-May the force be with us” και της παγκόσμιας ημέρας για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο, την Τετάρτη, στις 26 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας επιμορφωτική ημερίδα για την ενημέρωση των μαθητών για την ασφάλεια  στο διαδίκτυο.

Κατόπιν πρόσκλησης της διευθύντριας, κ Αριστέας Παπαδημητρίου και του Συλλόγου Διδασκόντων ήρθαν στο σχολείο μας εκπρόσωποι από το ΤΟΜΥ 1 Καρδίτσας. Πρόκειται για τις κυρίες κα Κρικέλη και κα Φουτσιτζή, επισκέπτρια υγείας και κοινωνιολόγος αντίστοιχα, οι οποίες ενημέρωσαν τους μαθητές και των τριών τμημάτων της Ε’ τάξης.

Η ενημέρωση αφορούσε στην ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο, τους κινδύνους που κρύβει και τον σχολικό εκφοβισμό.Οι προσκεκλημένες εξήγησαν στα παιδιά τον εκφοβισμό που γίνεται σε φυσικό περιβάλλον, καθώς και στο διαδίκτυο.