“ΔΗΜΗΤΡΟΥΚΕΙΟ” ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

Το 5/θέσιο Δημητρούκειο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Μεσολογγίου είναι το μοναδικό ειδικό δημοτικό σχολείο της ευρύτερης περιοχής του Μεσολογγίου με χρονολογία ίδρυσης το 1996. Συστεγάζεται με το Ειδικό Νηπιαγωγείο Μεσολογγίου . Δέχεται μαθητές από το Μεσολόγγι και την ευρύτερη περιοχή που ξεκινά από τον Γαλατά μέχρι τον Αστακό Ξηρομέρου, οι οποίοι μεταφέρονται στο σχολείο δωρεάν με μισθωμένα οχήματα.
Τα τελευταία 5 χρόνια εφαρμόζεται πρόγραμμα συμπερίληψης-συνεκπαίδευσης σε συνεργασία με το 2ο Δημ.Σχ.Μεσολογγίου με το οποίο συστεγάζεται. Στο πρόγραμμα συνεκπαίδευσης συμμετέχουν περίπου 10 μαθητές.
Η υποστήριξη των μαθητών γίνεται από διεπιστημονική ομάδα αποτελούμενη από τον εκπαιδευτικό του τμήματος, ψυχολόγο, κοινωνικό λειτουργό, λογοθεραπεύτρια, εργοθεραπεύτρια, γυμνάστρια, μουσικό, εκπαιδευτικούς εικαστικών, θεατρικής αγωγής, αγγλικών και πληροφορικής και επίσης ειδικού βοηθητικού προσωπικού και σχολικού νοσηλευτή όπου κρίνεται απαραίτητο.
Πρωταρχικό στόχο του σχολείου μας αποτελεί η ασφάλεια των παιδιών, η προαγωγή της ψυχικής και σωματικής υγείας και η ολόπλευρη εκπαίδευση τους. Η απόκτηση ακαδημαϊκών γνώσεων και δεξιοτήτων κοινωνικής προσαρμογής και αυτόνομης διαβίωσης αποτελούν βασικούς πυλώνες του προγράμματος σπουδών μας.
Το εκπαιδευτικό, ειδικό εκπαιδευτικό και ειδικό βοηθητικό προσωπικό του σχολείου σε συνεργασία και επικοινωνία με τους γονείς συντάσσει το Εξατομικευμένο Πρόγραμμα Εκπαίδευσης για τον κάθε μαθητή. Επιπλέον, παρέχεται συμβουλευτική γονέων από τον Ψυχολόγο και την Κοινωνική Λειτουργό του Σχολείου..

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου