Φέτος το σχολείο μας με μία ομάδα έξι (6) μαθητών/ μαθητριών και δύο (2) εκπαιδευτικών Πληροφορικής (Κολλήγα Χρυσούλα) και Εικαστικών (Τρομπούκης Παντελής) σχεδίασαν και ολοκλήρωσαν έναν διαστημικό σταθμό στον Άρη από ανακυκλώσιμα υλικά όπως για παράδειγμα χαρτόνι, πλαστικά μπουκάλια κ.α. για να συμμετάσχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Moon Camp Challenge που οργανώθηκε από το Ευρωπαϊκό Γραφείο Πόρων Εκπαίδευσης για το Διάστημα (European Space Education Resource Office – ESERO) και το Ελληνικό Γραφείο ESERO που εδρεύει στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) κι αποτελεί ένα συνεργατικό έργο μεταξύ του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (European Space Agency – ESA) και άλλων εθνικών εταίρων, όπως τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) το Κέντρο Ψηφιακής Γεωγραφικής Εκπαίδευσης, την Ελληνική Εκπαιδευτική Ένωση STEM, την Ερευνητική Ομάδα ATLAS του ΑΠΘ, κ.ά.
Πριν αποφασιστεί η τοποθεσία που θα φιλοξενήσει τον διαστημικό μας σταθμό, πραγματοποιήθηκε από τους εκπαιδευτικούς ενημέρωση για όλους τους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος καθώς και για τις διάφορες αποστολές που έχουν πραγματοποιηθεί.
@ESERO Greece

Τελική φωτογραφία 1