Εκπαιδευτικές επισκέψεις

Τη Δευτέρα 11 Νοεμβρίου το σχολείο μας πραγματοποίησε δύο εκπαιδευτικές επισκέψεις σε τοπικές επιχειρήσεις. Συγκεκριμένα, επισκεφτήκαμε το εργοστάσιο γάλακτος “ΠΡΩΤΟ”, όπου οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου ενημερώθηκαν για τη διαδικασία συλλογής, παστερίωσης και συσκευασίας του γάλακτος και αφού φόρεσαν τα προστατευτικά καπελάκια και νάιλον στα παπούτσια, ξεναγήθηκαν στους χώρους του εργοστασίου παρακολουθώντας τους εργαζόμενους και τα μηχανήματα “εν δράσει”. Στο τέλος, οι υπεύθυνοι του εργοστασίου κέρασαν μαθητές και εκπαιδευτικούς σοκολατούχο γάλα.

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε τη “Λουκουμοποιία Σκιαδαρέσης”, όπου κι εκεί οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη διαδικασία παρασκευής των χαρακτηριστικών του τόπου μας προϊόντων, ξεναγήθηκαν στους χώρους και στο τέλος κεράστηκαν γλυκά και πεντανόστιμα λουκούμια.