Δημοσιεύθηκε στην ΔΡΑΣΕΙΣ 2022-2023

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟΥ

Οι μαθητές του διευρυμένου ολοήμερου, με την καθοδήγηση της  υπεύθυνης εκπαιδευτικού, Αγγελικής Νούλα, έφτιαξαν το δικό τους φθινοπωρινό βιβλίο.

IMG 6882

Το βιβλίο αυτό περιέχει πληροφορίες για την εποχή του φθινοπώρου, τα φυτά, τα φρούτα, τα λαχανικά, καθώς και στοιχεία λαογραφίας, θρησκείας, μυθολογίας.

Αναφέρεται σε σημαντικές παγκόσμιες ημέρες (ημέρα χωρίς αυτοκίνητο, παγκόσμια ημέρα ζώων, ημέρα κατά της παιδικής κακοποίησης) και σε άλλα σημαντικά γεγονότα όπως, η Ναυμαχία της Ναυπάκτου, η 28η Οκτωβρίου, η 17 Νοεμβρίου και η διάσκεψη για την κλιματική αλλαγή COP27. Ιδιαίτερο αφιέρωμα γίνεται στην ελιά, την ιστορία της, το λιομάζωμα και σε ποιήματα του Ελύτη και του Παλαμά.

Κατά τη συγγραφή του φθινοπωρινού βιβλίου, οι μαθητές δημιούργησαν δικά τους ποιήματα και μικρά κείμενα, έπαιξαν εκπαιδευτικά παιχνίδια και ασχολήθηκαν με πληθώρα χειροτεχνιών και κατασκευών.

IMG 6888  IMG 6903