Δημοσιεύθηκε στην ERASMUS 2020-2022

Διαδικτυακές συναντήσεις με ολυμπιονίκες

Στο πλαίσιο της 1ης Γαλλο-Ελληνικής ολυμπιακής εβδομάδας το Γαλλικό Ινστιτούτο της Ελλάδας και η Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία προσφέρουν σε ΈλλΗνες και Γάλλους μαθητές διαδικτυακές συναντήσεις με Έλληνες και Γάλλους Ολυμπιονίκες. Η Ε’ τάξη του σχολείου μας παρακολούθησε την Τρίτη και Τετάρτη 2 και 3 Φεβρουαρίου δύο τέτοιες συναντήσεις. Συγκεκριμένα, παρακολουθήσαμε την πρωταθλήτρια της ρυθμικής γυμναστικής Βαρβάρα Μαγνησαλή και την πρωταθλήτρια του πατινάζ ταχύτητας μικρής πίστας Veronique Pierron. Οι μαθητές άκουσαν τις δύο πρωταθλήτριες να μιλούν για τα αθλήματά τους, την καριέρα τους και να απαντούν στις ερωτήσεις μαθητών από ελληνικά και γαλλικά σχολεία. Η όλη δράση εντάσσεται στο πρόγραμμα Erasmus στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας με τίτλο “Ας μοιραστούμε όλοι το πάθος για παιχνίδια”